Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Historia Zespołu ma swój początek po 7-miu latach od daty wmurowania aktu
"Sądecki Krakowiak"
erekcyjnego pod budowę ówczesnych Sądeckich Zakładów Elektro-Węglowych - obecnie SGL CARBON POLSKA S.A. w Nowym Sączu. Z inicjatywy młodych pracowników tegoż Zakładu powstają w 1967 roku zalążki Zespołu Folklorystycznego. Ta grupa inicjatywna grajków i tancerzy, początkowo swoimi występami ograniczała się do umilania załodze Zakładu przerw śniadaniowych przygrywając ludowe melodie i śpiewki rodem z okolic Łącka. Z czasem w wyniku wzbogacania i urozmaicania programu występów, aspiracje tej grupy zaczęły rosnąć.
W chwili powstania Zespołu co nastąpiło w 1969 roku grupa ta liczyła już 27 tancerzy i śpiewaków z trzema muzykantami. Ta grupka pojechała do Kędzierzyna by wziąć udział w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Regionalnych i Kapel Ludowych Związku zawodowego Chemików. Festiwal ten okazał się ogromnie ważny, gdyż uświadomił zarówno samym członkom Zespołu jak i ich opiekunom, że możliwe jest osiągnięcie sukcesów, które zależą jednak od pracy nad doskonaleniem i poszerzaniem programu artystycznego. Zachęcony sukcesem Zespół rozpoczął systematyczną zorganizowaną pracę.

Stroje na początek wypożyczono od zaprzyjaźnionego zespołu "Gorce" z Kamienicy, zaś program rozpoczęto budować w oparciu o tańce i śpiewki z okolic Łącka i tak już pozostało.
Założycielem i pierwszym Kierownikiem Zespołu został pracownik Zakładu, muzyk z zamiłowania Władysław Ścianek, wywodzący się z Kamienicy. Za oficjalną datę początków Zespołu "Dolina Dunajca" przyjęto miesiąc październik 1969 roku, to jest od momentu przyjęcia oficjalnego patronatu nad Zespołem przez Zakład pracy - Sądeckie Zakłady Elektro-Węglowe i pierwszego sukcesu artystycznego. Zaproszony do udziału w Festiwalu Artystycznym Związku Zawodowego Chemików w Grudziądzu, Zespół odniósł pierwszy oficjalny sukces, wyrażający się zdobyciem dyplomu i nagrody pieniężnej. Dyplom powiększył zasób "zakładowych Laurów", a za pieniądze z nagrody Zespół sprawił sobie część strojów - co też stanowiło pewien akcent i bodziec zachęcający macierzysty Zakład pracy do udzielenia materialnej pomocy młodemu Zespołowi.

Prawdziwe sukcesy artystyczne Zespołu rozpoczęły się dopiero w 1973 r. W tym to roku, niezbyt jeszcze znany Zespół, stał się rewelacją Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, uzyskując zakwalifikowanie się do Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, gdzie wywalczył "Srebrną Ciupagę" w kategorii zespołów artystycznie opracowanych. Po roku przerwy, w 1975 "Dolina Dunajca" ponownie wystąpiła na tym Festiwalu i zdobyła najcenniejszy laur, jaki może uzyskać w kraju góralski zespół, "Złotą Ciupagę" czyli Grand Prix - Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. W roku 2001 Zespół ponownie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem gdzie zdobył III nagrodę - Brązową Ciupagę, uzupełniając tym samym kolekcję najważniejszych nagród tego prestiżowego Festiwalu.
  1.  
Strona główna | O nas | Historia | Galeria | Kontakt
© Zespół  DOLINA  DUNAJCA. Realizacja: Verakom